Ільницька Інна

Чим небезпечні інсектициди

01.05.2025

Кожного сезону городні культури атакують шкідливі комахи, що призводить до слабкого розвитку, втрати декоративного вигляду та зниження врожаю. Для боротьби зі шкідниками використовують спеціальні препарати – інсектициди.

Найчастіше захисні засоби впливають не тільки на дорослу особину комахи, а й на личинки та яйця. Вибираючи інсектицид, слід звернути увагу на спектр дії, виробника, мету застосування, сумісність з культурою.

Усі засоби поділяють на 4 класи небезпеки:

  • 1-й клас – це надзвичайно небезпечні речовини, які застосовуються тільки для обробки складських і нежитлових приміщень. Після обробки обов'язково слід провітрити приміщення;
  • 2-й клас – високонебезпечні хімікати, заборонені для обробки сільськогосподарських культур;
  • 3-й клас – помірно небезпечні інсектициди з низькою токсичністю для людини, які можуть застосовуватися в садах на полях і городах;
  • 4-й клас – препарати з низьким рівнем токсичності, які швидко руйнуються, тому підходить для обробки плодових культур.

Якщо застосовувати засоби відповідно до інструкції та дотримуватися заходів безпеки, вони відносно безпечні для людини. Під час обробляння рослин слід дотримуватися простих правил:

  • застосовувати засоби захисту під час роботи;
  • вимити руки після роботи з хімікатами;
  • запобігати потраплянню компонентів на шкіру та слизові оболонки;
  • не зберігати розведені розчини, відкриті упаковки з хімікатами в доступних для тварин і дітей місцях.

Руки слід захищати щільними гумовими рукавичками (але не медичними), обов'язково надіти головний убір, органи дихання захищати ватно-марлевою пов’язкою, маскою або респіратором, очі – окулярами, на ноги одягати гумові чоботи.

Забороняється розпилювати розчини інсектицидів віниками, мішечками, ситами або руками. Для цього можна користуватися тільки розпилювачами.

Небезпека отруєння препаратами може виникнути і через забруднення ними атмосферного повітря, води з криниці, перебування на обробленій ділянці. Тому на період роботи з хімікатами потрібно щільно закривати вікна та двері житлових і господарських приміщень, де є домашні тварини, прикривати колодязі, не допускати перебування на щойно обробленій ділянці людей та тварин.

Нехтування запобіжними заходами під час роботи з пестицидами може призвести до отруєнь.

Найпоширенішими симптомами яких є головний біль, нудота, блювання, пронос, запаморочення, загальна слабкість тощо. У разі виникнення таких симптомів слід негайно припинити роботи, залишити місце обробки, зняти забруднений одяг, вимити руки, обличчя милом, за змоги прийняти душ та обов’язково звернутись до медичної установи.

Автор Ільницька Інна