Фандєєв Олександр

Доведено – природа лікує

16.07.2025

Робота на природі здатна знижувати симптоми депресії та тривожності. До того ж заняття сільським господарством і фермерством поліпшує психічний стан навіть краще, ніж заняття творчістю, спортом або техніками майндфулнес (медитація усвідомлення) надворі. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Health & Social Care in the Community. Підтверджують цей феномен психологи зі Сполученого Королівства, котрі оцінили ефективність програм відновлення на природі, у яких пацієнти беруть участь як доповнення до лікування.

Науковці оцінювали ефективність програми на 223 британцях, які брали участь у різних активностях на природі. Тривалість такої терапії в однієї групи була до місяця, у другої – 1–2, у третьої – 2–3 місяці. У них визначали ознаки депресії та тривожності за шкалою HADS, а також оцінювали загальне самопочуття. З’ясувалося, що навіть нетривала участь у програмі позитивно впливала на психологічний стан людей, але найбільше показники депресії та тривожності знижувалися в тих, хто брав участь у програмі протягом двох-трьох місяців.

Вплив на психічне здоров’я був таким, як від короткотривалої поведінкової терапії або терапії, у якій пацієнтам пропонують займатися приємними для них видами діяльності для поліпшення стану. Заняття на природі посилює також задоволеність життям і відчуття власної цінності. Це особливо важливо тому, що до занять на природі мають доступ навіть люди з низьким заробітком, і їм не потрібно звертатися до лікарні. Перебування та корисні й приємні заняття на природі пригнічують негативні переживання і посилюють позитивні. Навіть споглядання краси природи, спів птахів, шелест листя та інші звуки природи (далеко від шуму автівок та інших звуків міста) достатньо для того, щоб зменшити відчуття болю та пригнітити сигнали у мозку, пов’язані з ним.

За матеріалами ЗМІ

Журналіст Фандєєв Олександр