

Моніторинг законодавства
07.04.2025ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Закон України від 15.01.2025 № 4219-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю»
Внесено суттєві зміни до Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (докладно читайте в статтях С. Соколова «Зміни в законодавстві про права осіб з інвалідністю» та М. Федоренка «Нові особливості працевлаштування осіб з інвалідністю»).
► Закон набрав чинності 1 березня 2025 року (з дня, наступного за днем його опублікування) і вводиться в дію з 1 січня 2026 р.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Постанова від 21.02.2025 № 273 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 893»
Викладено в новій редакції Порядок надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/ незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю, затверджений постановою КМУ від 22.08.2023 № 893 (далі – Порядок). Основні положення оновленого Порядку:
Хто може отримати компенсацію:
- роботодавці, які працевлаштовують осіб з інвалідністю I або II групи;
- фізичні особи – підприємці (ФОП), які є особами з інвалідністю;
- особи з інвалідністю, що здійснюють незалежну професійну діяльність.
Види компенсаційних витрат:
- витрати на облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю;
- придбання допоміжних засобів, у тому числі меблів, офісного обладнання, програмного забезпечення та технічних пристроїв;
- оплата послуг перекладу з/на українську жестову мову;
- фінансування компенсації.
Компенсація здійснюється за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та інших джерел, не заборонених законодавством.
Розмір компенсації:
- не більше 15 розмірів мінімальної заробітної плати для осіб з інвалідністю I групи;
- не більше 10 розмірів мінімальної заробітної плати для осіб з інвалідністю II групи.
Процедура подання заяви:
- Заявники мають подати документи до регіонального центру зайнятості впродовж 180 днів з дати працевлаштування або державної реєстрації підприємницької діяльності. Документи можна подати особисто, через вебсайт Державної служби зайнятості або за допомогою порталу «Дія».
Підстави для відмови у компенсації:
- наявність заборгованості із сплати податків чи єдиного соціального внеску;
- невідповідність заявника критеріям отримання компенсації;
- подання неповного пакета документів або надання недостовірної інформації.
► Постанова набула чинності 18 березня 2025 року.
Розпорядження КМУ від 04 березня 2025 р. № 183-р «Про схвалення Стратегії розвитку фонду захисних споруд цивільного захисту на період до 2034 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації»
1. Схвалено Стратегію розвитку фонду захисних споруд ЦЗ на період до 2034 року.
2. Затверджено операційний план заходів з реалізації в 2025–2027 роках Стратегії.
3. Вказано міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, іншим органам державної влади (за згодою), обласним і Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) разом із органами місцевого самоврядування на необхідність забезпечити:
- виконання операційного плану в межах і за рахунок видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, та інших джерел, не заборонених законодавством;
- подання щороку до 1 березня Міністерству внутрішніх справ інформації про стан виконання операційного плану.
Постанова від 07.03.2025 № 256 «Про внесення змін до Положення про Державну екологічну інспекцію України»
Зміни внесено з метою приведення Положення про Державну екологічну інспекцію України (далі – Держекоінспекція) у відповідність до Законів від 25.06.1991 № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища», від 17.03.2011 № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» та від 01.12.2022 № 2804-IX «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією».
До основних завдань Держекоінспекції віднесено контроль за здійсненням заходів хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, передбачених національним і регіональними планами. Термін «анулювання» замінено словами «припинення дії». Накази Держекоінспекції, які є адміністративними актами, повинні оформлюватися відповідно до вимог ЗУ «Про адміністративну процедуру».
Постанова від 14.03.2025 № 288 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314»
Визначено, що суб’єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності на підставі декларації, до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, але не пізніше трьох місяців з дня його припинення чи скасування звертаються до відповідних дозвільних органів і отримують відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, а декларація є чинною до прийняття дозвільним органом рішення про видачу або про відмову у видачі відповідного дозвільного документа.
Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, доповнено новою позицією: «розміщення зовнішньої реклами» (дозвіл).
Підготував Сергій Колесник