Фандєєв Олександр

Об’єднуємось заради безпеки

28.04.2025

Українська працеохоронна спільнота усвідомлює потребу діяти спільно. Доказом цього став бліцфорум, що відбувся онлайн 24 квітня в межах відзначення Всесвітнього дня охорони праці – 2025, організований журналом «Охорона праці» та Європейським співтовариством з охорони праці (ESOSH). Захід зібрав численну аудиторію: представників організацій профспілок, роботодавців, органів державної влади, громадських організацій, що об’єднують суб’єктів господарювання зі сфери охорони праці.

Говорили про найбільш актуальні проблеми та виклики сьогодення у сфері ОП; інформаційні технології, зокрема, про роль ШІ та цифровізації в охороні праці (гасло Всесвітнього дня охорони праці – 2025) та пов’язані з його глобальним «наступом» перспективи; про освітні проєкти та роль навчання в період переходу країни до ризикоорієнтованого мислення; про співпрацю громадських об’єднань.

На запитання щодо впровадження електронного документообігу у сфері ОП, підготовки довгоочікуваного законопроєкту про БЗР тощо фахово відповів Олександр Ігнатов, директор Департаменту з питань праці Держпраці. Утім, чимало запитань від учасників форуму через брак часу залишились без відповіді, тому домовились їх «інвентаризувати» та продовжити діалог.

Інтерактивності та жвавості форуму додало проведене журналом в реальному часі двохвилинне бліцопитування. Відповісти потрібно було лише на одне запитання «Хто має найбільший вплив на підвищення рівня охорони праці в Україні?» Виявилось, що найбільший внесок у безпеку, як, власне, і в розвиток та захист держави, роблять роботодавці – 46% за результатами опитування. На другому та наступних місцях – держава, громадські організації, працівники, профспілки та медіа.

Завершився форум каскадом подій – видовищних, яскравих, емоційних. Журнал оголосив результати конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей». Учасники форуму переглянули динамічний, захопливий відеосюжет про виставку дитячих малюнків у Київському палаці дітей і юнацтва та роботу журі з визначення переможців. Організатори та спонсори конкурсу провели урочисту церемонію нагородження переможців, які приєднатися до форуму онлайн. На цій чутливій стадії заходу дотримання таймінгу полетіло шкереберть, бо спонсори вітали діток щиро, емоційно й трохи довше, ніж було передбачено програмою.

А ще усім форумчанам запам’ятався до сліз зворушливий фільм про історію Світланки, дівчинки з Горішніх Плавнів. Війна забрала в неї двох найближчих людей. Разом із мамою та бабусею вона вкладає тепло свого серця у волонтерство. Захоплюється музикою, верховою їздою, малюванням. На конкурс дівчинка представила малюнок, на якому зобразила каску свого дідуся, працівника Полтавського гірничозбагачувального комбінату, яку він завжди носив на роботі, а в ній – пасочки та писанки, світлий символ Великодня. Ідея геніально проста: «Одягай, будь ласка, каску – будеш ласувати паску!».

Власне кожний дитячий малюнок – це історія дитини, її родини, її оточення. З таких маленьких історій і людських доль складається велика історія України. Країни, що відстоює свою свободу, незалежність, право на безпечне та здорове життя і працю. Заради цього об’єднуємось!

Журналіст Фандєєв Олександр