

Ефективне проведення змінно-зустрічних зборів на виробництві
17.07.2025Підтвердженням розуміння виданого завдання є якісне (ефективне) виконання персоналом передбачених цим завданням робіт. Автор статті ділиться власним досвідом проведення лінійними керівниками змінно-зустрічних зборів (видача наряду-завдання) на виробництві.
Закон Кідліна стверджує: «Якщо ви можете чітко позначити проблему, отже, питання вже наполовину вирішене». Тобто правильно визначене та доведене до виконавців виробниче завдання є запорукою ефективного виконання робіт.
Система управління будь-якого підприємства передбачає ознайомлення працівників з виробничими завданнями та контроль за їх виконанням. Для цього переважно лінійні керівники проводять виконавцям усні інструктажі, змінно-зустрічні збори, видають наряд-завдання тощо. Є різні форми письмового оформлення виробничих завдань: виконання робіт з підвищеною небезпекою – наряд-допуск; гірнича та металургійна промисловість – наряд-завдання; вибухові роботи – наряд-путівка; перевізники – шляховий (дорожній) лист та ін.
Безпека починається з комунікації
Проведення якісних системних змінно-зустрічних зборів на виробництві є одним із «пазлів» у створенні сталої культури безпеки.
Підприємства групи в нас дуже різні за видами виробництв і послуг. Також різні підходи щодо організації процесів, графіків роботи: на одних це цілодобовий чотирьохбригадний, там технологічний процес не зупиняється, на інших – п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними. Але всі наші лінійні керівники пройшли в листопаді 2024 р. навчальні тренінги щодо проведення комунікацій перед початком робіт зі своїми виробничими бригадами і отримали розроблені відповідні пам’ятки, які повсякчас використовують у роботі. Звичайно, є випадки, коли персонал, наприклад водіїв, неможливо збирати щодня у зв’язку з режимом їхньої роботи. Тож керівники колон збирають їх один раз на тиждень.
Узагалі ідея створення такого напряму комунікацій, який ми зараз розвиваємо, виникла в мене задовго до роботи в цій компанії. Я періодично відвідував змінно-зустрічні збори чи загалом будь-які зібрання, де були присутні лінійні керівники та працівники. І мені не давала спокою думка, що лінійні керівники не підготовлені для таких бесід. Вони невпевнені в собі, структура таких нарад не продумана, у розмовах вживають «затерті» фрази, яким понад 30 років. Або ж дають установку на кшталт: «Застосовуйте ЗІЗ; ти сьогодні працюєш на такому-то крані, а ви троє – прибираєте». Звісно, дуже стисло передаю зміст розмови, але в загальних рисах зрозуміло стиль проведення таких бесід.
Що ж до цього питання взагалі – немає кращих або гірших лінійних керівників на великих, середніх чи малих підприємствах. Більшість лінійних керівників не навчені, їм просто ніхто й ніколи не надавав методологію та не пояснював, як діяти. І який результат можемо отримати в разі, якщо кожен з них хоча б трішки почне перейматися цим напрямом та повірить, що більш змістовна, логічна та послідовна бесіда тільки сприяє посиленню безпеки у бригаді чи на дільниці. Насправді цей інструмент розширює комунікації, довіру, демонструє турботу про працівників, підвищує мотивацію безпосередньо перед працею, діє як нагадування.
Інструмент для лінійних керівників
Розповім про випадок, що стався в попередній компанії, де я працював 14 «крутих» і складних років. Після тренінгу щодо впровадження цієї пам’ятки, який я проводив, до мене підійшли три лінійних керівники зі зворотним зв’язком, достатньо поважного віку. По-перше, подякували за матеріал, по-друге – виявилося, що вони й гадки не мали, як подати таку інформацію та як правильно комунікувати. Мовляв, нас цього не вчили. Цей діалог закарбувався в моїй пам’яті назавжди. Головне, що цей напрям потрібно розвивати незалежно від того, де будете вибудовувати систему ОП.
Більшість людей потребує уваги та турботливого ставлення до своєї особистості щодня, і завдання лінійних керівників – знайти певні підходи та методологію, яка повертатиме працівників щоранку з буденних домашніх справ до безпечного виконання виробничих завдань.
Для цього керівник діє, немов тренер, який щозміни має нагадувати про безпеку, задавати робочий тон і налаштовувати свою «футбольну» команду перед кожним «матчем».
Олександр Пархоменко, директор з охорони праці, промислової безпеки, цивільного захисту та екології ПАТ «ПВП Кривбасвибухпром», керівник напрямку охорони праці та промислової безпеки виробничих бізнесів INTECH інвестиційної компанії umgi
Oleksandr Parkhomenko
Effective conduct of shift meetings at the workplace
The author shares his own experience of conducting shift meetings (issuing work orders) at the workplace as a line manager.
The management system of any enterprise involves familiarizing employees with production tasks and monitoring their implementation. To this end, line managers conduct verbal briefings, shift meetings, issue work orders, etc. There are various forms of written production tasks: performance of high-risk work – work permit; mining and metallurgical industry – work order; explosive work – work permit; transporters – waybill (road) sheet, etc.
Статтю повністю читайте в Журналі "Охорона праці № 7/2025 або в КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ.