

Законопроєкт про БЗР: погляд профспілок
08.07.2025У травні завершено роботу над проєктом Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі». Його підготовлено до другого читання у Верховній Раді України.
Проєкт ЗУ «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (реєстр № 10147; далі – проєкт Закону № 10147, законопроєкт) розроблено 2020 р. для реалізації п. 1316 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони та п. 2 Плану заходів щодо реалізації Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні. Метою розроблення законопроєкту є формування нової національної системи запобігання професійним ризикам та імплементація положень Директиви Ради 89/391/ЄЕС «Про запровадження заходів, покликаних заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі».
У жовтні 2023 р. законопроєкт зареєстровано у ВРУ і його опрацював Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (далі – Комітет ВРУ). У серпні 2024 р. проєкт Закону № 10147 прийнято у першому читанні за основу з подальшим його доопрацюванням до другого читання.
Народні депутати надали 1193 правки до законопроєкту. Утворена при Комітеті ВРУ робоча група з доопрацювання його до другого читання працювала сім місяців – із 08.10.2024 по 05.05.2025. Відбулося більше ніж 70 засідань, опрацьовано 36 статей законопроєкту та частково Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення».
Що ж зміниться, коли Закон втратить чинність?
Проєктом Закону № 10147 запроваджується нова національна система запобігання професійним ризикам, заснована на принципах оцінювання, контролю ризиків та керування ними. Проєкт Закону № 10147 передбачає:
1. Визначення на рівні закону ключових термінів та понять у цій сфері, яких на сьогодні немає, з-поміж них поняття інциденту, професійного ризику, оцінювання професійних ризиків, небезпеки, робочого місця, робочого процесу, робочого середовища, робочого обладнання, зокрема підвищеної небезпеки, шкідливих та небезпечних професійних факторів, аудиту системи безпеки та здоров’я працівників тощо. Визначення поняття «працівник» узгоджено з Директивою Ради 89/391/ЄЕС.
2. Доповнення основних зобов’язань роботодавця у сфері безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі такими:
- здійснення оцінювання ризиків, які можуть виникнути на конкретному робочому місці, розроблення та впровадження заходів щодо їх мінімізації або усунення;
- ведення обліку всіх інцидентів, з’ясування причин їх виникнення та документування відомостей про них;
- забезпечення використання робочого обладнання підвищеної небезпеки за умови повідомлення про його використання Держпраці та проведення обов’язкових технічних оглядів;
- забезпечення спостереження за станом здоров’я працівників;
- проведення внутрішнього та зовнішнього аудиту системи управління безпекою та охороною здоров’я працівників на роботі;
- забезпечення адаптації та/або пристосування умов праці до працівника;
- надання заходам колективного захисту пріоритету перед заходами індивідуального захисту працівників;
- забезпечення інформування працівників з питань безпеки та охорони здоров’я, проведення консультацій з ними;
- забезпечення безпеки та охорони здоров’я окремих особливих категорій працівників (працівниць, які вагітні, нещодавно народили, годують грудьми; працівників, які не досягли 18-річного віку; працівників з інвалідністю);
- забезпечення захисту генетичного спадку працівників тощо.
3. Розширення повноважень Держпраці, зокрема щодо здійснення наглядової діяльності (національні норми щодо функціонування інспекції праці частково узгоджуються з Конвенціями МОП № 81 та № 129, що також є одним із зобов’язань у межах Угоди Україна – ЄС);
4. Установлення на рівні закону значних фінансових санкцій за порушення вимог законодавства у сфері безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі, що спрямовано насамперед на підвищення відповідальності роботодавців.
Також проєктом Закону № 10147 законодавчо врегульовано, що сфера безпеки та охорони здоров’я працівників є складником законодавства про працю.
За результатами роботи робочої групи редакцію проєкту Закону № 10147 значно змінено: узгоджено з вимогами нормопроєктувальної техніки, краще структуровано та зрозуміліше (грамотніше) викладено.
Необхідно відмітити роботу робочої групи: детально пропрацьовувалися кожна правка, кожне речення, за результатами обговорення та дискусій в окремих випадках «народжувалися» навіть нові редакції статей.
Сторони профспілок та роботодавців висловлювалися щодо всіх правок, готували коментарі та пропонували свої редакції положень законопроєкту. Представники Комітету ВРУ докладали максимум зусиль для пошуку тристороннього компромісу.
Діана Казакова, завідувачка відділу технічної інспекції праці департаменту охорони праці ФПУ
Diana Kazakova
Draft law on occupational safety and health: the trade unions' perspective
In May, work was completed on the draft Law of Ukraine “On Occupational Safety and Health.” It has been prepared for its second reading in the Verkhovna Rada of Ukraine.
Статтю повністю читайте в КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ або в Журналі "Охорона праці № 6/2025.