Соколов Сергій

Верховний Суд постановив

16.04.2025

Обов’язок відшкодування моральної шкоди, яка завдана нещасним випадком на виробництві внаслідок проведення державою-окупантом на території України бойових дій, не може бути покладено на роботодавця.

Верховний Суд (далі – ВС) у складі колегії суддів ­Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 13.12.2023 у справі № 939/1280/22 висловив свою правову позицію щодо обов’язку роботодавця відшкодувати моральну шкоду, завдану нещасним випадком на виробництві внаслідок проведення державою-­окупантом на території України бойових дій.

Обставини  справи

ОСОБА-2 був чоловіком ОСОБА-1 і працював на посаді водія автотранспортних засобів транспортного цеху ДП «Тетерівський лісгосп». 18 квітня 2022 р. ОСОБА-2 отримав усне розпорядження від начальника транспортного цеху ДП «Тетерівський лісгосп» Савченка С. Д. про те, що 19 квітня 2022 р. він разом зі старшим майстром лісу ОСОБА-3 повинен здійснювати вивезення лісопродукції Мирчанського лісництва.

19 квітня 2022 р., близько 07 год 30 хв, ОСОБА-2 прийшов на роботу, отримав шляховий лист і вантажним автомобілем марки КамАЗ-43101 поїхав у с. Поташня Бородянського р-ну Київської обл. за старшим майстром лісу ОСОБА-3. Після чого вони разом заїхали до лісу та, проїхавши приблизно 3 км лісовою дорогою, наїхали на вибуховий пристрій, унаслідок чого стався вибух. ОСОБА-2 загинув на місці, а ОСОБА-3 отримав тілесні ушкодження.

За результатами проведення спеціального розслідування нещасного випадку складено акт за формою Н-1, яким підтверджено, що вказаний НВ стався в робочий час, під час виконання  ОСОБОЮ-2 трудових обов’язків. Осіб, дії або бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку, не встановлено.

У жовтні 2022 р.  дружина потерпілого – ОСОБА-1 звернулася до суду з позовом до ДП «Тетерівський лісгосп» про відшкодування моральної шкоди у зв’язку із втратою чоловіка.

Позивач просила суд стягнути з відповідача – ДП «Тетерівський лісгосп» на свою користь відшкодування завданої їй моральної шкоди у розмірі 200 000,00 грн.

Зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Бородянського районного суду Київської області від 28.02.2023 позов ОСОБА-1 задоволено.

Стягнуто з ДП «Тетерівський лісгосп» на користь ОСОБА-1 у відшкодування моральної шкоди 200 000,00 грн.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що НВ з потерпілим ОСОБА-2 стався, зокрема, з вини відповідача, який не забезпечив безпечні умови праці працівників на підприємстві, а тому позивачка як його дружина, яка зазнала непоправної втрати рідної людини, має право на відшкодування завданої їй моральної шкоди. Заявлений позивачкою розмір такого відшкодування суд уважав таким, що відповідає глибині моральних страждань, а також принципам розумності та справедливості.

Рішення апеляційного суду

Постановою Київського апеляційного суду від 03.08.2023 задоволено апеляційну скаргу ДП «Тетерівський лісгосп».

Рішення Бородянського районного суду Київської області від 28.02.2023 скасовано, ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА-1 відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин сторін норми ст. 1167 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), оскільки ­відповідач не був володільцем джерела підвищеної небезпеки, дія якого призвела до смерті потерпілого. Також відповідач не ­вчиняв будь-яких дій, які перебувають у причинно-­наслідковому зв’язку зі смертю потерпілого.

ОСОБА-2 мав можливість відмовитися від виконання відповідного розпорядження, якби була створена виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я, проте приступив до виконання своїх функціональних обов’язків, ­самостійно визначивши на власний розсуд безпечний маршрут.

Позиція Верховного Суду

Постановою ВС від 13.12.2023 у справі № 939/1280/22 касаційну скаргу ОСОБА-1 (дружини потерпілого) задоволено частково.

Постанову Київського апеляційного суду від 03.08.2023 змінено та викладено її мотивувальну частину в редакції цієї постанови. В іншій частині підстави для зміни постанови апеляційного суду відсутні.

На думку ВС, апеляційний суд хоч і дійшов правильного висновку щодо відсутності підстав для покладення на роботодавця обов’язку з відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок загибелі ОСОБА-2, який стався з працівником 19.04.2022, ­однак помилився щодо мотивів такої відмови.

Статтю повністю читайте в журналі "Охорона праці" № 4/2025. Розширену версію статті читайте в КАБІНЕТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ

Serhii Sokolov
The Supreme Court Ruled
The Supreme Court composed of the panel of judges of the First Judicial Chamber of the Civil Court of Cassation expressed its legal position on the employer's obligation to compensate for non-pecuniary damage caused by an industrial accident as a result of military operations conducted by the occupying state on the territory of Ukraine.

Експерт Соколов Сергій